top of page
golge_edited.jpg

Gölgelerin Güncesi

Bütün olan bitenleri ve gelecekte olacakları değiştirebilecek gücün olsaydı ilk neyi değiştirirdin? Kendini mi yoksa başkalarını mı? Cevap verirken cesur ol! Başına gelenlerden sen mi sorumlusun yoksa başkaları mı? Kimseye göstermek istemediğin bir yüzün var biliyorum. Benim de var.

Carl Jung kendimize sakladığımız bu karanlığa ‘Gölge arketipi’ diyor. Kendi içimizdeki çatışmayı ve bastırılmış kişiliğimizi temsil eden, aydınlığa çıkmasını istemediğimiz, herkesten saklamak için çaba sarf ettiğimiz karanlık tarafımız…

Gölgemizi baskılayıp görmezden geldikçe, içimizdeki karanlık o kadar yıkıcı ve tehlikeli bir hal alıyor. Kendimizi görmezden geldikçe bir yabancıya dönüşüyoruz ve bunun farkına bile varmıyoruz.

Ne yazık ki hayal ettiğin ve olmak istediğin kişi değilsin. Ben de değilim. Hiç birimiz değiliz. Şimdi tekrar soruyorum. Bütün olan biteni ve gelecekte olacakları değiştirebilecek gücün olsaydı ilk neyi değiştirirdin? Sen düşünürken ben cevap vereyim. Hiçbir şeyi. Çünkü henüz gölgemle yüzleşecek cesaretim yok. Önce hiç peşimi bırakmayan karanlığımın adını koymam lazım. Kim olduğumu, neden dünyada olduğumu bulmam lazım. Sen de cevap verirken acele etme.

Çünkü gölgenin adını koymak için önce içindeki seni kabul edecek cesaretin olması gerekir.

Screenshot_20191017-083725_Word.jpg

GÖNLÜNDEN KOPAN BAĞIŞI YAP, KİTABI KAP!

16.10.2019 tarihinden 09.11.2019 tarihine kadar sizlerle birlikte çocukların okumasına vesile olduk. Gönlünden Kopan Bağışı Yap, Kitabı kap! kampanyasıyla bir aydan kısa bir sürede bağış sayfası, SMS ve hesaba havale olmak üzere toplamda yaklaşık 8.000 liraya ulaştık. Hepinize çok teşekkür ediyorum. 

Bu süreçte bağışlarıyla katkıda bulunan herkese çok teşekkürler.

 

Paylaşmak güzel #kitappaylaşıncagüzel

 

Lidya Nasman

Book no.1
Book no.2
Book no.3
bottom of page